niedziela, 15 marca 2015

WAŁĘSAK BRAZYLIJSKI

Witam ponownie
Tym razem moją uwagę przyciągnął pająk uważany za najbardziej jadowitego na świecie. Nazywa się wałęsak brazylijski. Jego jad jest kilkukrotnie silniejszy od jadu czarnej wdowy. W jadzie tych stawonogów znajdują się neurotoksyny oddziałujące na układ nerwowy ofiary. Ukąszenie jest bardzo bolesne, towarzyszy mu wiele objawów np. skurcze mięśni i trudność z oddychaniem. Co ciekawe, lekarze na ostrym dyżurze najczęściej rozpoznają mężczyzn – ofiary ukąszenia po... silnym, wielogodzinnym i bolesnym wzwodzie. Rozstaw nóg wałęsaków brazylijskich może dochodzić do 10-13 cm, natomiast długość ciała wynosi od 17 do 48 mm. Jak sama nazwa wskazuje, wałęsaki zamieszkują Brazylię, ale także lasy od Kostaryki poprzez wschodnie Andy w Ameryce Południowej do północnej Argentyny włączając także Kolumbię, Wenezuelę, Gujany, Ekwador, Peru, Boliwię oraz Paragwaj. Dwa gatunki zamieszkują tereny od południa Ameryki Środkowej po Amazonię. Wałęsaki są bardzo agresywne, zaniepokojone atakują bez wahania. Te okazy są uważane za przyczynę najczęstszych śmierci ludzi ukąszonych przez pająki.

wtorek, 10 marca 2015

MAMAN - OLBRZYMI PAJĄK

Maman to niezwykły pająk. Ma około 9 metrów wysokości i ponad 10 metrów szerokości, osiem nóg, głowę, tułów i worek jaj.  Waży 6000 kilogramów. Byłby to zapewne stwór, przez którego balibyśmy się wychodzić z domu. Na szczęście to tylko rzeźba. Została wykonana przez amerykańską artystkę, urodzoną we Francji Louise Bourgeois. Jedna z najbardziej imponujących i największych rzeźb powstała w 1999 roku, na zlecenie Tate Modern Museum. Do jej stworzenia wykorzystano brąz, stal nierdzewną oraz marmur. Całość kosztowała 3.2 miliona dolarów. Z języka francuskiego słowo „maman” oznacza „matka”. Artystka przyznaje, że  rzeźba jest odą do jej matki, którą straciła w wieku 21 lat. Ogromny pająk z workiem zawierającym 26 marmurowych jaj, to symbol macierzyństwa, schroniska oraz ochrony płodności. Co ciekawe, dokonano 12 odlewów londyńskiego pająka i rozmieszczono po całym świecie, między innymi w Japonii, Rosji, Kanadzie i nawet na Kubie. 

niedziela, 8 marca 2015

CZARNA WDOWA

Pierwszym okazem, o którym piszę jest pająk, który interesował mnie od czasu, gdy zobaczyłem go w jakimś filmie. Mianowicie mam na myśli Czarną Wdowę. Jest to największy gatunek z rodziny omatnikowatych. Ich długość sięga do 20 mm. Jad tych pająków jest piętnaście razy silniejszy niż jad grzechotnika. Wywołuje u człowieka rozmaite objawy zatrucia i niezwykłe silne bóle, które w ciągu od 10 do 15 minut rozchodzą się po całym ciele. Wyzdrowienie następuje po upływie od 2 do 3 tygodni, ale pewne osłabienie odczuwane jest do 2 miesięcy. Przypadki śmierci ludzi z powodu ukąszenia tego pająka są bardzo rzadkie ; głównie z powodu braku szybkiej pomocy lekarskiej po ugryzieniu. My nie musimy się go wielce obawiać, gdyż występuje na południu Kanady, w Stanach Zjednoczonych, Indonezji, Australii oraz w basenie Morza Śródziemnego